Veteriner Kan Sayım Cihazı

Kan hücresi sayacı prensibi nedir?


Hücreleri saymak için geleneksel yöntem , Coulter Prensibi olarak da bilinen elektrik empedansıdır . … Hücre içinden geçerken empedans değişir. Veteriner Kan Sayım Cihazı,Empedanstaki değişiklik hücre hacmiyle orantılıdır, bu da hücre sayımı ve hacim ölçümü ile sonuçlanır.

Bilgi için:

Tam kan sayımı (CBC);  sol panel, bir şırıngaya bağlı bir tüp kullanılarak dirseğin iç kısmındaki bir damardan alınan kanı göstermektedir;  sağ panel, katmanlara ayrılmış kan hücrelerine sahip bir laboratuvar test tüpünü gösterir: plazma, beyaz kan hücreleri, trombositler ve kırmızı kan hücreleri.

Kan hücresi sayısı nedir, neden önemlidir?


Tam kan sayımı yaptırırken doktorunuz vücudunuzdaki bu kan hücrelerinin sayısını ve türünü ölçer. Kan sayımınız, doktorunuzun anemi veya kanser, pıhtılaşma sorunları ve enfeksiyon gibi hastalıkları saptamasına yardımcı olabilir . Bir kan sayımı testi de bağışıklık sistemi bozukluğunuz olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir.


Tam kan sayımı için, sağlık ekibinizin bir üyesi , genellikle dirseğinizin kıvrımından, kolunuzdaki bir damara bir iğne sokarak kan örneği alır . Her zamanki aktivitelerinize hemen dönebilirsiniz.

Düşük kan sayımı belirtileri nelerdir?


Kırmızı kan hücresi sayınız düşükse, şunları yapabilirsiniz:
Biraz yorgun veya çok yorgun hissedin.
Daha az uyanık hissedin veya konsantre olmakta güçlük çekin.
İştahsızlık veya kilo kaybı.
Normalden daha soluk bir cilde sahip olun.
Nefes almakta zorlanmak.
Hızlı kalp atışı yapın.
Egzersiz yapma veya merdiven çıkma yeteneği azalmıştır.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız…

Tam otomatik veteriner kan sayım detaylar için